Комп'ютерна Академія IT STEP - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Soft Skills в ІТ: чому вони потрібні кожному айтішнику та як їх розвивати

13.03.2021

208 переглядів

Що таке soft і hard skills?

Існує дві категорії навичок, які характеризують фахівця:

  • Hard skills - технічні навички, безпосередньо пов'язані з професійною кваліфікацією. Для IT фахівців це: мови програмування, протоколи передачі даних, принципи побудови мереж, стандарти безпеки, системи віртуалізації, управління ризиками, знання систем аналізу, володіння іноземною мовою та ін. Ці навички здобуваються в ході навчання, воркшопів, сертифікацій.
  • Soft skills - міжособистісні, персональні або "гнучкі", "м'які" навички. Їх, на відміну від hard skills, складніше виміряти і "порахувати". Вони є неспеціалізованими і відносяться не до конкретної ролі або позиції, а до всього вашого досвіду і формують різну ступінь успішності на робочому місці. Приклади: адаптивність, вміння приймати рішення, лідерство, критичність мислення, впевненість в собі, креативність, організованість, уміння вирішувати проблеми, працювати в команді та ін.

У середовищі HR-менеджерів популярний жарт про те, що за hard skills співробітників беруть на роботу, а за soft skills (точніше, за їх відсутність) звільняють.

Навіщо айтішнику soft skills?

1. Допомагає при працевлаштуванні. Погодьтеся, у випадку, якщо роботодавцю потрібно вибрати між двома кандидатами з однаковими професійними навичками (hard skills), то вибір буде зроблений на користь того, хто володіє ще й хорошими soft skills. Вигідніше взяти людину, яка може брати на себе відповідальність, любить проявляти ініціативу, керувати процесом, в змозі спілкуватися з командою і слухати співрозмовника.

2. Велика ймовірність кар'єрного росту. Розвинені "м'які" навички однозначно допомагають в кар'єрних сходах, тому що з кожною новою сходинкою стає все більше обов'язків. Якщо ви хочете дорости до сеньйора, то варто задуматися про розвиток soft skills. Від джуна він відрізняється не тільки своїм досвідом, але і здатністю приймати рішення, які будуть вигідні для компанії.

3. Релокація. При зміні країни змінюється все - у вас з'являється новий будинок, новий спосіб життя, іноземна команда, нові правила. М'які навички тут особливо критичні. Як результат - здатність влитися в новий колектив і вибудовувати відносини з колегами, вміння не падати духом, організувати свій робочий процес, вести активне соціальне життя і розвивати присутність в професійних співтовариствах.

Які soft skills необхідні?

1. Тайм-менеджмент

Тайм-менеджмент - це вміння розставляти пріоритети, розраховувати сили, розбивати великі завдання на більш дрібні, планувати покрокові дії. Навик однаково важливий для начальника і виконавця, дизайнера і програміста, тестувальника і системного адміністратора, в офісі і на віддаленій роботі.
Мозок спочатку боїться братися за великі проекти, котрі превалюють в IT-сфері, тому важливо навчитися структурувати будь-які свої завдання і планувати ресурси під їх виконання. Тільки так вдасться не тільки здавати проекти в термін, але і зберегти життєві сили, не відчувати себе вичавленим, знаходити можливості для саморозвитку.

2. Комунікативність

Це навички переговорів, презентації, вміння знаходити компроміси.
Навички комунікації стануть в нагоді при спілкуванні з колегами, обміні досвідом та знань. Якщо ви хочете розвиватися, то без цього нікуди.

3. Вміння працювати в команді
Уміння працювати в команді - ще один важливий софт-скілл зі списку успішного айтішника. Звичайно, що ті співробітники, що працюють в офісі відчувають командний дух набагато гостріше ніж ті, що працюють віддалено, але без командної роботи в IT-сфері сьогодні ніяк.

Будь-який програмний продукт - сайт, мобільний додаток, crm-система - це завжди результат командної роботи програміста, дизайнера, верстальника, копірайтера. Між учасниками процесу завжди повинна бути налагоджена координація і взаєморозуміння, чого без досвіду командної роботи домогтися неможливо.

4. Креативність і гнучкість

Цей пункт про вміння швидко адаптуватися до нових умов і знаходити нестандартні варіанти вирішення ситуації.
Під час роботи над IT-продуктом часто вносяться істотні корективи, на які потрібні швидко реагувати. Також розробникові потрібно мати нестандартне мислення, щоб генерувати пропозиції щодо поліпшення продукту.

5. Емоційний інтелект
Емоційний інтелект має дві однаково важливі складові: вміння контролювати свої емоції і вміння розуміти емоції інших людей. Емоційний інтелект допомагає швидко розпізнавати невдоволення або сумніви співрозмовника, бажання і очікування інших людей і моментально адаптувати свої дії і емоції під обставини, що склалися.
Вчасно розпізнане невдоволення дозволить вжити заходів і не дати розвинутися конфлікту всередині команди. А узяте під контроль роздратування через нетямущих начальника або замовника допоможе не тільки зберегти за собою проект, але і робоче місце.

6. Самостійність і проактивність

Тут принцип простий: робити більше, ніж від вас очікують і не ставити зайвий раз питань, на які ви самі можете знайти відповідь.
Проактивність також передбачає не плисти за течією, а передбачити тренди. В ідеалі - випереджати тренди і самим ставити нові тенденції.

 

Як розвивати soft skills?

Будь навик можна розвинути. Ми підготували кілька порад, які допоможуть зробити процес розвитку soft skills максимально ефективним:

  • Рухайтеся від малого до більшого. Наприклад, для освоєння навику публічних виступів не варто відразу ставити мету виступити перед аудиторією в 100 чоловік. Почніть з мінівиступів перед колегами, закріпіть отриманий результат і сміливо рухайтеся далі. 
  • Ставте конкретні завдання. Чим ясніша мета перед вами, тим більше шансів, що ви її досягнете. Уникайте розпливчастих формулювань, наприклад, «хочу стати творчою людиною». Ставте чіткі завдання за допомогою різних технік постановки мети.
  • Запасіться терпінням. Попрощайтеся з ілюзіями про те, що для розвитку soft skills досить прочитати книгу або відвідати один тренінг. Soft skills впроваджуються важче, ніж hard skills, тому що безпосередньо пов'язані з нашим способом мислення і вкоріненими переконаннями.
  • Регулярно тренуйтеся. Нічого не приходить без практики. Ви можете прочитати сотні книг про те, як правильно вести переговори, але ці знання не будуть коштувати зовсім нічого, поки ви не почнете регулярно застосовувати їх на практиці. Малькольм Гладуелл в книзі «Генії і аутсайдери. Чому одним все, а іншим нічого?» наводить приклади людей, які стали професіоналами не завдяки своєму таланту, а виключно за допомогою багатогодинних тренувань. На його думку, щоб відточити будь-який навик до досконалості, необхідно витратити 10 000 годин на його практику.
  • Рефлексуйте і підводьте підсумки. Ви не зрозумієте, в якому напрямку ви рухаєтеся, якщо не будете заміряти проміжні підсумки. Оцінюйте свої результати і запитуйте себе, чи задоволені ви своїми змінами.
  • Черпайте знання з усіх джерел. Щоб навчитися майстерності презентації, не обов'язково ходити на тренінги виключно з ораторського мистецтва. Перейняти цей досвід ви зможете, сходивши, наприклад, на тренінг з лідерства. Зосередьтеся на навичку, яку хочете розвинути, і шукайте будь-які можливості для пошуку інформації.
  • Створюйте необхідне середовище. Найшвидший і ефективний спосіб заговорити на іноземній мові - це оточити себе виключно носіями цієї мови. Той же метод можна застосовувати і до soft skills. Наприклад, щоб відточувати комунікативні навички, вам необхідно спілкуватися з іншими людьми як можна частіше.

 

Soft skills необхідно розвивати так же, як і навички програмування. На ринку це зайвим точно не буде, а в більшості випадків зіграє вам на руку. Тому визначтеся з тією навичкою, яку хочете поліпшити і вперед до підвищення власної продуктивності та ефективності!Автор:

Редакція Компьютерної Академії IT STEP

Освіта для дітей

15 млн гривень виділено для навчання дітей військовослужбовців у приватних школах

Подати заявку на безкоштовне навчання можна до 17 жовтня

За даними Генштабу ЗСУ станом на 1 вересня в Україні постраждали понад 2405 закладів освіти, з них 270 – повністю зруйновані. Це викликало переповненість навчальних класів на початку навчального року у багатьох школах країни, особливо в західних та центральних областях, куди було переміщено найбільша кількість сімей з дітьми шкільного віку зі всієї України. Психологи вважають, що однією з найбільш психологічно-вразливою категорією учнів наразі є діти військовослужбовців, що зараз перебувають на фронті, в зоні бойових дій. Постійні переживан

ШАГ логотип

Освіта для дорослих

Як правильно увійти до IT. Коли немає роботи чи думаєте, що не є компетентними для посади

Згідно з дослідженням, щороку в Україні потрібно 30-50 тисяч фахівців рівня Middle та вище. Тобто досвідчених кадрів, які готові на старті взяти відповідальність за завдання

Згідно з дослідженням, щороку в Україні потрібно 30-50 тисяч фахівців рівня Middle та вище. Тобто досвідчених кадрів, які готові на старті взяти відповідальність за завдання. Джуна важче конкурувати на ринку за місце в компанії. З початку 2022 року кількість вільних вакансій зменшилась на 56%, а обсяг резюме на біржах зріс на 23%. Редакція Комп'ютерної Академії IT STEP ділиться, як стати айтішником з нуля та знайти правильний підхід до професії. Щоб ніколи не залишатися без роботи та практики. Як увійти в IT без досвіду. Крок 1 — вам цікава ніша і ви шу

ШАГ логотип

Програмування

10 комп'ютерних вірусів, які могли бути у твоїй поштовій скриньці

Комп'ютерна IT Академія STEP підготувала добірку відомих вірусних програм — від мережевого черв'яка, який атакував Іранські ядерні заводи до тролінгу code red. Читайте, діліться з друзями та зберігайте статтю, щоб не забути найважливіше з історії кіберзлочинів.

Комп'ютерна IT Академія STEP підготувала добірку відомих вірусних програм — від мережевого черв'яка, який атакував Іранські ядерні заводи до тролінгу code red. Читайте, діліться з друзями та зберігайте статтю, щоб не забути найважливіше з історії кіберзлочинів. CryptoLocker Як часто ви заглядаєте до спаму? 2013 року активно в спам ніхто не потрапляв, чим і користувалися зловмисники. На пошту надходив звичайний лист. При відкритті запускався CryptoLocker і шифрував файли на комп'ютері. Ось як виглядає один із документів після атаки вірусу. Дані не

ШАГ логотип

Програмування

Приховати дані криптогаманця? Чи позбутися реклами в Інтернеті? Анонімність без знань програмування від Linux

Уявіть, що ви заходите у магазин телевізорів. До вас підходить консультант та відкриває вашу сумочку. Шукає документи, переписує дані банківських карток. Ви здивовані і не знаєте, що робити і куди звертатися. Шок, та де ж охорона!

Уявіть, що ви заходите у магазин телевізорів. До вас підходить консультант та відкриває вашу сумочку. Шукає документи, переписує дані банківських карток. Ви здивовані і не знаєте, що робити і куди звертатися. Шок, та де ж охорона! Те саме і в Інтернеті. Докучливі cookies, через які після перегляду рюкзаків у магазині на кожному сайті одна реклама із рюкзаками. Або побоювання, що з Binance вкрадуть гроші, і треба швидше думати про холодний гаманець. Та й той не досконалий. Скрізь, де б ви не залишили дані або не відвідали сайт, ваші сліди залишилися в с

ШАГ логотип