Комп'ютерна Академія IT STEP - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Як стати кібергероєм для своєї дитини?

21.04.2021

101 перегляд

Дитина зі смартфоном - звичайна картина для сьогодення. У 4-6 років більше половини дітей вже мають свій смартфон або планшет, а до 11-14 років практично жодна дитина не залишається без гаджета.

При цьому в мережі на дітей обрушується шквал небезпек, яким вони в силу віку, відсутності знань або досвіду не завжди можуть протистояти. Завдання батьків - стати кібергероем для своєї дитини і захистити її від онлайн-загроз.

 

Дитина зі смартфоном і цифрова свобода

Якщо ваша дитина досягла віку цифрової свободи (14-18 років), буде не зайвим подбати про її кібербезпеку. Молодшим дітям абсолютно точно необхідна експертиза дорослих в непростій темі мережевої безпеки.

При високому рівні технологічної включеності просто необхідна рівноцінна технологічна грамотність.

Кіберосвіта необхідна для профілактики комп'ютерних злочинів, огляду різнопланових кар'єрних траєкторій в ІТ та навчання дітей «цифрової гігієни» - правилам поведінки в цифровому середовищі.

 

Недитячі загрози: що загрожує дитині в інтернеті?

 • Кібербулінг (або онлайн-цькування) - це повідомлення з погрозами, образи, плітки, заклики бойкотувати конкретну людину. Він призводить до зниження самооцінки та успішності в школі, замкнутості, безсоння та навіть депресії.
 • Небажаний контент - це все, що в ідеальному світі не повинна бачити ваша дитина до свого повноліття: порносайти, паблік про зброю, наркотики, самогубства, алкоголь і так далі.
 • Ненавмисна трата грошей - часто шахраї обманюють дітей і крадуть гроші через безкоштовні програми, тести в соцмережах, поштові розсилки.
 • Віруси - це шкідливі програми, якими заражається комп'ютер без відома користувача. Про них знають всі, і все одно багато скачують. Діти не виняток. Наслідком зараження може стати крадіжка конфіденційної інформації. А загублені паролі, номери банківських карт та інтимний контент, яким підлітки могли легковажно обмінюватися один з одним, можуть стати предметом подальшого шантажу.
 • Доступ до особистої інформації - навіть коли смартфон або планшет підключені до домашньої мережі, інформація, яку діти залишають або шукають у веб-просторі, може бути доступна будь-кому. Тим більше, якщо вони починають активно користуватися соціальними мережами.
 • Фішинг-атаки, мета якої - виманити у дитини паролі, номери батьківських банківських карт та іншу конфіденційну інформацію. Відбувається це найчастіше через масову розсилку листів або повідомлень.

 

Як вберегти дитину від кіберзагроз?

Швидко навчити дитину основам кібербезпеки навряд чи вийде. Це процес комплексний, вимагає сил, терпіння та часу. Приступати до навчання найкраще з моменту, коли дитина отримує перший гаджет.

 

Що саме потрібно робити?

 • Обговорювати онлайн-життя.

Онлайн-простір буде більш безпечним, якщо дорослі і діти будуть обговорювати відповідне поводження в онлайні, можливі ризики, а також що робити, якщо якась ситуація або будь-яка людина в інтернеті змушує почуватися дитину некомфортно. Відкриті і чесні розмови є одним з кращих способів захисту від кіберзлочинців, неналежного контенту та інтернет-цькування.

Поки дитина не досягне віку, коли і батьки, і сама дитина відчують достатню зрілість, щоб самостійно приймати рішення, що стосуються онлайн-активності, такі розмови життєво необхідні.

 

 • Навчити мережевому етикету

Як і в реальному житті, основою спілкування в онлайні повинен стати мережевий етикет. Інтернет пам'ятає все. Тому важливо навчити дитину спілкуватися в ньому так, щоб не було соромно ні за одне залишене слово або відправлений файл. Навчіть її поважати приватність інших людей, не розпалювати конфлікти, ділитися перевіреною інформацією, пам'ятати, що пріоритет в спілкуванні завжди віддається реальному співрозмовнику.

 

 • Розповісти про основи безпечної життєдіяльності в мережі

Головне правило - не все, що здається реальним в інтернеті, реально насправді. Навчіть дитину зберігати приватність:

- не залишати в соцмережах особисту інформацію  на зразок домашньої адреси або адреси школи, імен батьків і номерів телефонів

- не ставити геомітки в місцях, де дитина часто буває.

- не зустрічатися з незнайомими людьми з мережі без вашого відома

- не викладати і не відправляти свої інтимні фото ні друзям, ні незнайомцям

- не ділитися з іншими своїми логінами, паролями та іншою конфіденційною інформацією, навіть якщо знайомі з цією людиною давно

Розкажіть, що навіть якщо сторінка дитини закрита і доступна тільки для друзів, пароль можуть вкрасти. Навчіть її не клікати на підозрілі банери і не переходити за підозрілими посиланнями.

 

 • Навчити дитину говорити «ні»

Дуже важливо навчити дитину не боятися відмовляти. Дитині може здаватися, що вона знає ту людину, з якою збирається зустрічатися, - вони ж уже спілкувалися і встигли подружитися. Проте рекомендуємо батькам спостерігати за життям дітей в соціальних мережах: мати доступ до сторінки, бути в курсі, кого вони додали в друзі і який контент публікують.

 

 • Поринути в онлайн-світ дитини

Сьогодні гостро стоїть тема кібербулінгу, яку слід відкрито обговорювати з дітьми. Зловмисники використовують невпевненість жертви, щоб принизити її. Щоб не допустити фатального результату, важливо, щоб батьки були безпосередньо залучені в онлайн-життя своїх дітей. Це не означає, що потрібно жорстко контролювати кожен їх крок, листування, історію перегляду сторінок і так далі.

Насолоджуйтесь онлайн-простором разом - обмінюйтеся веселими і цікавими відео, грайте в онлайн-ігри, вибирайте красиві фото, щоб поділитися з друзями. Таким чином, діти будуть відчувати, що батьки розуміють їх захоплення, сміються над тими ж жартами і до них можна звернутися в разі проблеми.

 

 • Стати для дитини прикладом

Перш ніж вчити дитину кібербезпеки, дорослому не завадить самому опанувати цю науку. Можна знайти статті в інтернеті, можна підготуватися більш ґрунтовно і пройти курс онлайн-грамотності.

Для дітей вкрай важливі основи, базові поняття кібербезпеки. І дати ці основи можуть дорослі - вчителі, батьки, старші брати і сестри!

 

 • Контролювати ситуацію

В руках сучасних батьків є безліч інструментів контролю за дітьми в інтернеті. Браузери блокують небезпечні або небажані сайти. Мобільні, планшети та ігрові приставки часто оснащені власними коштами батьківського контролю. Крім того, все більше виробників розробляють гаджети спеціально для дітей: функції захисту присутні в них за замовчуванням.
 

Спроби деяких батьків позбавляти підлітка гаджетів можуть лише погіршити нерозуміння, але ніколи не вирішать проблему. Тут точно не підійде фраза «менше знаєш - краще спиш». Чим раніше дитина опанує базові правила перебування в мережі, тим менша ймовірність зіштовхнутися із загрозою в інтернеті.

Тому старайтеся будувати з дитиною довірливі відносини, ненав'язливо цікавитися її життям, обговорювате захопливі їй теми. Автор:

Редакція Компьютерної Академії IT STEP

Освіта для дітей

15 млн гривень виділено для навчання дітей військовослужбовців у приватних школах

Подати заявку на безкоштовне навчання можна до 17 жовтня

За даними Генштабу ЗСУ станом на 1 вересня в Україні постраждали понад 2405 закладів освіти, з них 270 – повністю зруйновані. Це викликало переповненість навчальних класів на початку навчального року у багатьох школах країни, особливо в західних та центральних областях, куди було переміщено найбільша кількість сімей з дітьми шкільного віку зі всієї України. Психологи вважають, що однією з найбільш психологічно-вразливою категорією учнів наразі є діти військовослужбовців, що зараз перебувають на фронті, в зоні бойових дій. Постійні переживан

ШАГ логотип

Освіта для дорослих

Як правильно увійти до IT. Коли немає роботи чи думаєте, що не є компетентними для посади

Згідно з дослідженням, щороку в Україні потрібно 30-50 тисяч фахівців рівня Middle та вище. Тобто досвідчених кадрів, які готові на старті взяти відповідальність за завдання

Згідно з дослідженням, щороку в Україні потрібно 30-50 тисяч фахівців рівня Middle та вище. Тобто досвідчених кадрів, які готові на старті взяти відповідальність за завдання. Джуна важче конкурувати на ринку за місце в компанії. З початку 2022 року кількість вільних вакансій зменшилась на 56%, а обсяг резюме на біржах зріс на 23%. Редакція Комп'ютерної Академії IT STEP ділиться, як стати айтішником з нуля та знайти правильний підхід до професії. Щоб ніколи не залишатися без роботи та практики. Як увійти в IT без досвіду. Крок 1 — вам цікава ніша і ви шу

ШАГ логотип

Програмування

10 комп'ютерних вірусів, які могли бути у твоїй поштовій скриньці

Комп'ютерна IT Академія STEP підготувала добірку відомих вірусних програм — від мережевого черв'яка, який атакував Іранські ядерні заводи до тролінгу code red. Читайте, діліться з друзями та зберігайте статтю, щоб не забути найважливіше з історії кіберзлочинів.

Комп'ютерна IT Академія STEP підготувала добірку відомих вірусних програм — від мережевого черв'яка, який атакував Іранські ядерні заводи до тролінгу code red. Читайте, діліться з друзями та зберігайте статтю, щоб не забути найважливіше з історії кіберзлочинів. CryptoLocker Як часто ви заглядаєте до спаму? 2013 року активно в спам ніхто не потрапляв, чим і користувалися зловмисники. На пошту надходив звичайний лист. При відкритті запускався CryptoLocker і шифрував файли на комп'ютері. Ось як виглядає один із документів після атаки вірусу. Дані не

ШАГ логотип

Програмування

Приховати дані криптогаманця? Чи позбутися реклами в Інтернеті? Анонімність без знань програмування від Linux

Уявіть, що ви заходите у магазин телевізорів. До вас підходить консультант та відкриває вашу сумочку. Шукає документи, переписує дані банківських карток. Ви здивовані і не знаєте, що робити і куди звертатися. Шок, та де ж охорона!

Уявіть, що ви заходите у магазин телевізорів. До вас підходить консультант та відкриває вашу сумочку. Шукає документи, переписує дані банківських карток. Ви здивовані і не знаєте, що робити і куди звертатися. Шок, та де ж охорона! Те саме і в Інтернеті. Докучливі cookies, через які після перегляду рюкзаків у магазині на кожному сайті одна реклама із рюкзаками. Або побоювання, що з Binance вкрадуть гроші, і треба швидше думати про холодний гаманець. Та й той не досконалий. Скрізь, де б ви не залишили дані або не відвідали сайт, ваші сліди залишилися в с

ШАГ логотип